Poradnik

Co zrobić w przypadku śmierci?

Pierwsze chwile po śmierci Bliskiej Osoby zawsze należą do najtrudniejszych. Wiążą się też z największym natężeniem stresu, niepewności i bólu, który potęguje jeszcze konieczność dopełnienia wielu kwestii formalnych. Z myślą o takich właśnie chwilach przygotowaliśmy ten krótki poradnik, który – mamy nadzieję – ułatwi postępowanie w czasie przygotowania do pogrzebu.

Zgon w domu

Jeżeli dana osoba zmarła w domu, niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego bądź lekarza rodzinnego – w celu stwierdzenia zgonu. Lekarz wystawia kartę zgonu (lub, gdy jest to lekarz pogotowia, może wystawić kartę informacyjną – w takim przypadku należy udać się do lekarza rodzinnego, by on wystawił kartę zgonu). Na podstawie karty zgonu może dokonać się eksportacja zmarłego do chłodni. Jeśli chcą Państwo, aby eksportacji dokonał Zakład Pogrzebowy Olimp ze Zduńskiej Woli, prosimy o kontakt pod numerami 693 736 703 lub 785 775 677.

Z kartą zgonu należy udać się następnie do Urzędu Stanu Cywilnego, aby otrzymać akt zgonu. Na podstawie aktu zgonu oraz dowodu osobistego osoby zmarłej (i osoby organizującej pogrzeb), a także dokumentu poświadczającego ubezpieczenie zmarłego (ZUS, KRUS, itd.) wybrany zakład pogrzebowy może rozpocząć procedurę organizacji ceremonii żałobnej.

Zgon w szpitalu

Jeżeli dana osoba zmarła w szpitalu, kartę zgonu odbiera się ze szpitala. Następnie konieczne jest udanie się do urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejscowości, w której nastąpił zgon, gdzie na podstawie karty zgonu otrzymuje się akt zgonu.

Personel Zakładu Pogrzebowego Olimp służy Państwu pomocą na każdym etapie tej trudnej drogi ostatniego pożegnania Bliskiej Osoby. Jeśli wybiorą Państwo naszą firmę, aby podjęła się przygotowania i przeprowadzenia uroczystości pogrzebowej, postaramy się uczynić wszystko, co tylko możliwe, aby uczynić te momenty łatwiejszymi. Nasi wykwalifikowani, a jednocześnie pełni empatii pracownicy są gotowi do udzielenia Państwu odpowiedzi na wszystkie ewentualne pytania oraz do towarzyszenia od pierwszej – aż do ostatniej – chwili uroczystości żałobnych.

W celu uzyskania bliższych informacji albo też zlecenia naszej firmie realizacji usług pogrzebowych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 693 736 703 albo 785 775 677.